American Metalcraft HA90671.5-P 6" Heavy Weight Aluminum Perforated Pizza Pan 1.5" Deep
Hover to zoom
| SKU: 996222EA1
Sold per Each
1
In Stock— 4 available Fast Ship Item
Pizzeria Resource Running a pizzeria? We built this page for your operation
American Metalcraft HA90671.5...
Description
Get this 6" perforated pizza pan to get evenly cooked pizza crusts every time. This small deep dish pizza pan is made of durable aluminum and has a 1.5-inch depth. This is a great pan for making deep dish pizza at home. Its small size will fit in most conventional and toaster ovens and the economic price means everyone can have their own personal pizza! Having the right pizza tools on hand will help you serve.crowded dining rooms at your restaurant in less time! Get all the pizza supplies you need at Dean Supply to keep customers coming back for more.
  • Material: Heavy Weight Aluminum
  • Gauge: 14 Gauge.
  • Top Diameter: 6 Inches.
  • Bottom Diameter: 5-1/2 Inches.
  • Depth: 1.5 Inches.
  • Color: Silver.
  • Shape: Round.
  • Type: Perforated Deep Dish Pizza Pan.
  • Sold as: Each.
Specifications
Bottom diameter
5.5 in